Loading [MathJax]/extensions/tex2jax.js

GMAT 考满分题库

- 数学PS -
Jacob purchased 100 boxes of oranges at $8.00 per box. He sold 8 of the boxes at $4.00 per box to Company A, and he sold the rest of the boxes at x dollars per box to Company B. If Jacob's profit from the purchase and sale of the 100 boxes of oranges was $336.00, at what price per box did he sell the boxes to Company B ?
  • A$11.36
  • B$11.60
  • C$12.00
  • D$12.35
  • E$12.90
显示答案
正确答案: C

讨论题目 或 发起提问

|

题目讨论

  • 按热度
  • 按顺序

最新提问

Get Microsoft Silverlight
查词 | 笔记