Loading [MathJax]/extensions/tex2jax.js

GMAT 考满分题库

- 数学PS -
Raymond purchased a package of ground beef at a cost of $1.98 per pound. If, for the same amount of money, Raymond could have purchased a piece of steak that weighed 40 percent less than the package of ground beef, what was the cost per pound of the steak?
  • A$4.95
  • B$4.20
  • C$3.60
  • D$3.30
  • E$3.10
显示答案
正确答案: D

讨论题目 或 发起提问

|

题目讨论

  • 按热度
  • 按顺序

最新提问

Get Microsoft Silverlight
查词 | 笔记